Psy od wieków pełnią ważną rolę w łowiectwie, wspierając myśliwych swoimi wyjątkowymi zdolnościami. Doskonały węch, wytrzymałość i wrodzony instynkt łowiecki sprawiają, że są one nieocenionymi towarzyszami podczas polowań.
Psy myśliwskie są hodowane i szkolone z myślą o konkretnych zadaniach, dopasowanych do ich rasy i predyspozycji, między innymi:
- Wyżły, które specjalizują się w lokalizowaniu zwierzyny – charakterystyczna “stójka” informuje myśliwego o jej obecności;
- Płochacze są wykorzystywane do wypłaszania zwierzyny z zarośli, co ułatwia oddanie strzału;
- Tropowce i posokowce, które są nieocenione w śledzeniu rannej zwierzyny po śladach, co jest kluczowe dla etycznego zakończenia polowania.
Szkolenie psa myśliwskiego to proces wymagający czasu, cierpliwości i systematyczności. Kluczowe jest zbudowanie silnej więzi między psem a jego przewodnikiem, opartej na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu.
Jednym z elementów szkolenia jest opanowanie tzw. łańcucha łowieckiego – czyli ciągu zachowań, które obejmują tropienie, wypatrywanie, pogoń, chwytanie oraz aportowanie. Prawidłowe rozwijanie i wzmacnianie tych zachowań decyduje o skuteczności psa w terenie.
Współczesne łowiectwo stawia na odpowiedzialność i etykę. Dobrze wyszkolony pies zwiększa efektywność polowania. Pomaga również w odnajdywaniu postrzałków, minimalizując cierpienie zwierząt.
Pokaz psów myśliwskich z omówieniem ras oraz demonstracją posłuszeństwa mogli Państwo podziwiać podczas ostatniej Kulinarnej Majówki, przygotowany przez naszych Kolegów z Koła. To była doskonała okazja, by z bliska zobaczyć, jak ogromne umiejętności i zaangażowanie wykazują nasi czworonożni pomocnicy w służbie łowiectwa.
Źródło: Artykuł i zdjęcia opublikowany pierwotnie na stronie Koła Łowieckiego nr 22 „Czajka”. Publikacja za zgodą Autorki.



