Program poznania struktury wiekowej i płciowej ptaków łownych w Polsce.
Chcemy zwiększyć stan wiedzy o ptakach łownych dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przesyłanie informacji o upolowanych lub znalezionych ptakach.
Naszym celem jest zwiększenie wiedzy na temat łownych gatunków ptaków dlatego zwracamy się z prośbą do kół łowieckich oraz poszczególnych myśliwych, którzy polują nawet w niewielkich ilościach na ptaki, o przesłanie zdjęć ptaków wraz z informacją o miejscu i dacie ich upolowania lub znalezienia.
Najbardziej wartościowe będą dane, gdy w akcję zaangażuje się większa liczba członków danego koła, a informacje o upolowanych lub znalezionych ptakach będą zbierane i przekazywane na bieżąco przez cały okres polowań na danym zbiorniku wodnym lub w jego okolicy.
W ten sposób uda nam się zgromadzić odpowiednio dużą ilość informacji i będziemy mogli odpowiedzieć na następujące, kluczowe pytania:
- Jaki jest udział młodych (pierwszorocznych) osobników? Ten parametr pozwoli nam określić sukces lęgowy danego gatunku w danym roku, a w dłuższej perspektywie odzwierciedli trendy populacyjne poszczególnych gatunków.
- Jakie jest rozmieszczenie poszczególnych gatunków na terenie kraju w czasie jesiennej migracji i zimowania?
- W jakich miesiącach (okresach) i w jakim natężeniu strzelamy osobniki poszczególnych gatunków?
- Jaki wpływ na pozyskanie mają warunki pogodowe?
Te działania nie generują żadnych kosztów. Wszystkie informacje będą pochodzić z ptaków już upolowanych lub znalezionych. Jedyne, o co prosimy, to wypełnienie formularza i dołączenie dobrej jakości zdjęć zgodnie z opisem w instrukcji.
Link do formularza >> https://ptakilowne.eu/index.php/formularz?view=form
Dowiedz się więcej
- Pomagamy odbudować populację kuropatwKoła łowieckie zrzeszone w naszej inicjatywie aktywnie angażują się w odbudowę populacji kuropatw w ramach „Programu zasiedlenia obwodów łowieckich Powiatu Gnieźnieńskiego”. Działania te mają na celu przywrócenie liczebności tego gatunku, …
- Ważne rozmowy, lekcja edukacyjna i wypuszczenie kuropatw do środowiskaWażne rozmowy, lekcja edukacyjna, a także konkretne działania Koleżanek i Kolegów z Koło Łowieckie Nr 60 “Sokół” w Kiszkowie, polegające na wypuszczeniu kuropatw do środowiska. To jedno z działań myśliwych …
- Pomagamy odbudować populację kuropatw w naszym regionieW czwartek, 12 września, Koło Łowieckie nr 22 “Czajka” zasiedliło swoje obwody kuropatwami. To już kolejny rok, gdy kontynuujemy tradycję, którą pielęgnujemy od 15 lat, dbając o różnorodność i bogactwo …
- Pamiętacie pisklęta żurawi, które obrączkowaliśmy? Teraz tak wyglądają!Oba ptaki przetrwały do lotności i widać, że są zdrowe oraz w dobrej kondycji. Dzięki założonym obrączkom będziemy mogli zbierać o nich wiele ważnych danych, takich jak trasy migracji, długość …
- Dzikie gęsi osiedlają się w miastach: bliskość ludzi to ich nowa strategia?Odkryj fascynujący świat dzikich gęsi, które porzuciły (na chwilę) naturalne instynkty i zaczęły lgnąć do ludzi w gminie Pobiedziska. Dzięki wyjaśnieniom Bartosz Krąkowski z Myśliwi w działaniu – dla ludzi …
- Efekty obrączkowania gęsi i założenia nadajnika GPS/GSMPierwszy tydzień pracy nadajnika za nami. P612 miewa się dobrze. Jak się okazało z siedmiu gęsi, które udało się złapać cztery pochodziły z jednej rodziny. I tak jeśli chodzi o …
- Obrączkujemy gęsi i kaczki na Stawach KiszkowskichW ostatnią sobotę myśliwi oraz sympatycy łowiectwa spotkali się na Stawach Kiszkowskich, aby jak co roku przeprowadzić obrączkowanie ptaków. W ramach tej akcji zaobrączkowaliśmy 38 gęgaw, 5 krzyżówek i 2 …
- Obrączkowanie gęgaw na stawach KiszkowskichCo roku w czerwcu przeprowadza się akcje obrączkowania gęgaw na Stawach Kiszkowskich. Projekt badawczy istnieje od 2012 r., a w trakcie maja i czerwca, gdy ptaki tracą lotność, można je …