Wróć do wszystkich materiałów

Grzywacz

Kolejnym tzw. zwycięskim gatunkiem, który figuruje na liście zwierząt łownych i również wykazuje wzrostowy trend liczebności, jest grzywacz. W 2012 r. jego liczebność szacowano na 1,64–1,94 mln osobników. We- dług Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL), prowadzone- go od 2000 r., populacja grzywacza wykazuje stały trend wzrostowy, sięgający ponad 200% stanu wyjściowego, co pozwala szacować obecną krajową liczebność na poziomie 3,28–3,88 mln osobników. Wielkość odstrzału w sezonie 2023/2024 wy- niosła 8157 osobników, co stanowi ok. 0,025% populacji krajowej.

Podczas dyskusji w ministerstwie padł postulat, zgłoszony przez Państwową Radę Ochrony Przyrody oraz Koalicję Niech Żyją!, aby sezon polowań na ten gatunek rozpoczynał się 1 października. Argumentem prze- mawiającym za tym posunięciem była metaanaliza Komisji Europejskiej, która wskazuje cały sierpień i wrzesień jako okres reprodukcji tego gatunku. Stwierdzono ponad- to, że potwierdzają to dane krajowe, bowiem w połowie sierpnia krajowe grzywacze nie tylko karmią jeszcze

pisklęta, ale regularnie inkubują też lęgi z jajami. W portalu ornitho.pl zarejestrowano w ostatnich latach ponad 100 obserwacji aktywnych lęgów gatunku stwierdzonych po 15 sierpnia.

Stanowisko ekspertów PZŁ w tym przypadku było następujące: ponad 100 obserwacji aktywnych lęgów w ostatnich latach (nie wiemy do- kładnie, ilu) to zaledwie kilkanaście takich przypadków rocznie. A zatem lęgi po 15 sierpnia odbywają się sporadycznie i z dużą dozą pewno- ści można stwierdzić, że nie mają wpływu na liczebność populacji i jej dynamikę w skali kraju. Dodatko- wo, zakładając, że rosnąca populacja grzywaczy może obecnie liczyć już 2 mln par, i każda z par prawdopodob- nie przystępuje 2–3 razy w roku do lęgu, obecnie mamy w Polsce od 4 do 6 mln prób gniazdowania tego gatun- ku. Aktualny stan populacji grzywa- cza i jej wzrost to kolejny przykład, że ani okres polowań, ani pozyskanie w Polsce i Europie nie mają wpływu na populację.

Eksperci PZŁ wnioskowali o zmianę terminu rozpoczęcia polowań na 1 sierpnia ze względu na to, że gatunek ten zaczyna być konfliktowy w uprawach słonecznika i grochu.

Spis treści

ZBIERAMY NA NIEZBĘDNY SPRZĘT DLA POWODZIAN Z POŁUDNIA POLSKI

X