Gospodarowanie przez myśliwych populacjami zwierząt łownych polega na utrzymaniu w odpowiedniej kondycji populacji zwierząt gatunków łownych. Odpowiedni poziom populacji rozumiemy jako optymalną liczbę zwierząt występujących na danym terenie. Regulację liczebności wykonuje się przez odstrzał określonej i zatwierdzonej w rocznym planie łowieckim ilości zwierzyny, której jest za dużo lub jej przyrost powinien podlegać odpowiedniej redukcji. Przy czym wykonujemy to z uwzględnieniem gatunku, ilości, wieku, płci oraz kondycji osobniczej.
W odniesieniu do zwierząt, które wykazują trend spadkowy ich liczebności, nasze działania polegają na zatrzymaniu niekorzystnych zmian czyli np. poprawie warunków siedliskowych, wzbogacenie bazy pokarmowej lub ograniczanie drapieżników oraz ograniczeniu lub całkowitej rezygnacji z polowań.
W naszym rejonie, głównie w kompleksach leśnych, ale także na polach, aktywnie polujemy na jelenie, daniele, sarny, dziki i lisy. Decyzje dotyczące tego, ile zwierzyny powinno zostać upolowane lub którą należ chronić, podejmujemy na podstawie corocznej inwentaryzacji. W tym celu, każdego roku w marcu przeprowadzamy inwentaryzację zwierzyny dzieląc obwody na rewiry, które następnie są dokładnie przeliczane przez grupy myśliwych.
Aby zinwentaryzowana ilość zwierzyny była jak najbardziej dokładna i obiektywna przy jej sporządzaniu biorą udział przedstawiciele nadleśnictw Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz przedstawiciele Izb Rolniczych. Aby uniknąć błędów i móc w razie konieczności szybko zareagować, myśliwi prowadzą również całoroczne obserwacje, z których zdają raporty dla Łowczych w swoich kołach łowieckich.
Przykładem takich działań, jest każdorazowe raportowanie upadków (śmierci) dzików w związku z chorobą ASF czy śmiertelnych potrąceń zwierzyny przez pojazdy mechaniczne. Innym przykładem jest raportowanie podejrzanych zachowań lisów, które mogą wskazywać na wystąpienie wścieklizny.
Przeczytaj wybrane przepisy dotyczące prowadzenia gospodarki łowieckiej opisane w Ustawie Prawo Łowieckie.
Zasady gospodarki łowieckiej
Art. 8. 1. Gospodarka łowiecka jest prowadzona w obwodach łowieckich przez dzierżawców albo zarządców.
2. Gospodarka łowiecka jest prowadzona na zasadach określonych w ustawie, w oparciu o roczne plany łowieckie i wieloletnie łowieckie plany hodowlane.
Art. 8a. 1. Roczny plan łowiecki jest sporządzany na okres od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego (łowiecki rok gospodarczy), w szczególności na podstawie inwentaryzacji zwierzyny.
2. Inwentaryzacja zwierzyny jest sporządzana przez dzierżawców albo zarządców obwodów łowieckich w terminie do dnia 10 marca każdego roku i zawiera szacowaną liczebność występujących zwierząt łownych, z wyłączeniem łownych ptaków migrujących, według stanu na dzień 10 marca roku, w którym jest sporządzany roczny plan łowiecki, z podziałem na gatunki, zwierzynę grubą i drobną oraz w przypadku zwierzyny grubej z wyłączeniem dzików, także z podziałem na osobniki do pierwszego roku życia i płeć.
3. W sporządzaniu inwentaryzacji zwierzyny mogą brać udział właściwi nadleśniczowie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz przedstawiciel właściwej izby rolniczej. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia właściwych nadleśniczych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz właściwą izbę rolniczą o miejscu i terminie sporządzenia inwentaryzacji zwierzyny. Niestawiennictwo przedstawiciela właściwej izby rolniczej nie wstrzymuje sporządzenia inwentaryzacji.
Art. 8a. 9. 9. Roczny plan łowiecki jest sporządzany przez dzierżawcę obwodu łowieckiego, po zasięgnięciu opinii właściwych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz właściwej izby rolniczej, i podlega zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W przypadku gdy obwód łowiecki jest położony w granicach więcej niż jednego nadleśnictwa, roczny plan łowiecki dla tego obwodu zatwierdza nadleśniczy właściwy dla obszaru, na którym jest położona największa część tego obwodu.
Art. 8c. 1. Wieloletni łowiecki plan hodowlany jest sporządzany dla sąsiadujących ze sobą obwodów łowieckich o zbliżonych warunkach przyrodniczych (rejon hodowlany), na okres 10 kolejnych łowieckich lat gospodarczych.
5. Wieloletni łowiecki plan hodowlany jest sporządzany przez dyrektora regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w uzgodnieniu z właściwymi marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim, po zasięgnięciu opinii właściwych izb rolniczych.
6. Wieloletni łowiecki plan hodowlany zatwierdza Dyrektor Generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
O skali naszego zaangażowania w regionie działania inicjatywy “Myśliwi w działaniu” świadczy również ilość wyjść na polowania indywidualne, które każdego sezonu oscylują w okolicach 15 tys.! Drugim wskaźnikiem jest ilość przeprowadzonych polowań zbiorowych. W ostatnim sezonie zorganizowaliśmy ich łącznie ponad 54. W tym okresie upolowaliśmy łącznie 2811 sztuk zwierzyny łownej, a więc między innymi: jeleni, danieli, saren, dzików, lisów.