Jako myśliwi zajmujemy się wieloma działaniami związanymi przede wszystkim z zarządzaniem populacją dzikich zwierząt oraz ich ochroną. Czynności te wykonujemy na podstawie przepisów prawa, a najważniejsze z nich to: Ustawa Prawo Łowieckie, Ustawa o ochronie zwierząt, Ustawa o broni i amunicji, Ustawa o lasach oraz wiele rozporządzeń, a w nich między innymi: Rozporządzenia Ministra ds. Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.
W sposób bardzo zwięzły czym jest łowiectwo i jakie są jego cele opisuje w zaledwie kilku pierwszych artykułach właśnie Ustawa Prawo Łowieckie:
Art. 1. Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Art. 2. Zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa.
Art. 3. Celem łowiectwa jest:
- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;
- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;
- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;
- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.