Żubry zostały przywrócone Polsce dzięki zaangażowaniu myśliwych

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pracy Jana Sztolcmana – myśliwego i działacza ochrony przyrody, wykładowcy SGGW, założyciela i redaktora „Łowca Polskiego” – zapoczątkowana została międzynarodowa akcja ratowania żubrów.

To właśnie jego wykład na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Przyrody w Paryżu w 1923 roku zainicjował akcję ratowania żubrów. Jan Sztolcman przedstawił tam polski plan ratowania żubra.

Pragnę zwrócić uwagę Państwa, na żubra (Bison europaeus, Bojanus), ostatniego dzikiego reprezentanta rodziny Bovidae w Europie. Gatunek, ten został niemal całkowicie zniszczony przez wojnę światową…

To fragment wystąpienia Jana Sztolcmana. Całość można przeczytać tutaj.

W ogromie prac związanych z ratowaniem żubra by przywrócić  go w Polsce trzeba wymienić również innych myśliwych. Oto tylko krótka lista ówczesnych myśliwych,  tych najbardziej znanych i zasłużonych dla ratowania żubra:

Herman Knothe – kierował pierwszą misją poszukiwawczą ostatnich żubrów w 1919 roku w Puszczy Białowieskiej. Generalny Łowczy Lasów Państwowych, Wielki Łowczy II RP. Współpracował z „Łowcem Polskim” gdzie zasiadał w komitecie redakcyjnym. To dzięki jego inicjatywie i staraniom do Polski sprowadzono między innymi muflony do hodowli.

Władysław Janta-Połczyński – myśliwy i pierwszy przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra.

Józef Paczowski – myśliwy i wielki botanik, twórca fitosocjologii, a także pierwszy kierownik rezerwatu w Puszczy Białowieskiej.

Edward Lubicz-Niezabitowski – wybitny zoolog, badacz kopalnych żubrów, autor książki o ginących w Polsce gatunkach zwierząt i potrzebie ich ochrony.

Janusz Domaniewski – inspektor ochrony przyrody i łowiectwa, autor prac naukowych i podręczników dotyczących między innymi ornitologii łowieckiej, ochrony przed kłusownictwem, autor „Łowca Polskiego”.

Julian Ejsmond – pisarz, tłumacz, przyrodnik a nade wszystko myśliwy, autor wspomnień łowieckich związanych między innymi z Puszczą Białowieską.

Józef Władysław Kobylański – myśliwski publicysta i kolekcjoner, który zabiegał o wydanie znaczków z żubrami.

Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że myśliwi stanowili trzon wszystkich ludzi zaangażowanych w restytucję żubrów. Niebagatelną sprawą były prowadzone przez nich poszukiwania żyjących żubrów zarówno w prywatnych parkach, ogrodach zoologicznych czy hodowlach.

W 1929 roku rząd polski przeznaczył dotację na ratowanie żubra. Z funduszy tych zakupiono osobniki i umieszczono w zagrodzie hodowlanej w Puszczy Białowieskiej. We wrześniu sprowadzono z Niemiec byka Borusse linii białowiesko-kaukaskiej oraz duńskiego żubrobizona, byka-Kobolda. Jesienią tego roku sprowadzono ze sztokholmskiego zoo krowę Bisertę, podobnie jak w roku następnym, pochodzącą również z tego zoo, krowę Biskayę. Obydwie wywodziły się z linii białowieskiej.

Odnalezienie i sprowadzenie żubrów do Polski było dopiero początkiem. Wiele osób zajmowało się następnie ich hodowlą, a wśród nich spora grupa to  również myśliwi, którym na sercu leżało przywrócenie i zwiększanie populacji żubra – jako dobra narodowego.

Niebagatelną sprawą była również działalność prasy i organizacji łowieckich takich jak: między innymi Warszawskiego Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa, które wydało odezwę w sprawie „Ratowania żubrów i zwalczania kłusownictwa”, czy liczne publikacje w „Łowcu Polskim”.

Przypomnijmy, że w tamtych czasach to właśnie prasa łowiecka, artykuły naukowe i liczne publikacje odgrywały istotną rolę w informowaniu społeczeństwa i promowaniu restytucji i ochrony żubrów. Setki myśliwych było zaangażowanych w ochronę tego gatunku przed kłusownikami.

Więcej o historii przywrócenia żubra Polsce można przeczytać tutaj.

W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć  historie jeszcze wielu innych gatunków zwierząt, które zostały uratowane przez polskich myśliwych.

Żródła:

  1. Brać Łowiecka 12/2023, „Czy dawni myśliwi chronili przyrodę” Prof. Dariusz J. Gwiazdowicz, Prof. Piotr Daszkiewicz.
  2. https://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=zdjecie&id=2839
  3. https://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=653
  4. https://stanislaw-orda.szkolanawigatorow.pl/puszcza-i-zubr-ciekawostka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *